identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fjalor anglisht - shqip
January 3rd 2014, 12:17 am nga Denisa

» Prezantimee
January 3rd 2014, 12:12 am nga Denisa

» hentai avi download hentai avi megaupload
August 3rd 2011, 6:27 pm nga Vizitor

» Opowiadania erotyczne
August 2nd 2011, 10:23 am nga Vizitor

» областная больница гинекология
August 2nd 2011, 5:59 am nga Vizitor

» x-Hack hack you
July 31st 2011, 6:25 pm nga Vizitor

» get facebook fans and likes xm
July 30th 2011, 11:13 pm nga Vizitor

» Alle bijzondere dingen in de zaanstreek
July 30th 2011, 9:24 pm nga Vizitor

» kane_b13
January 20th 2010, 1:17 am nga kane

Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Çfarë thonë shijet tona muzikore për karakterin!!

Shko poshtë

Çfarë thonë shijet tona muzikore për karakterin!!

Mesazh  Sara-1 prej October 19th 2008, 11:35 am

Të dashuruarit mbas muzikës Heavy-Metal kanë karakter të butë, ata mbas muzikës Pop janë jo shumë kreative, ndërsa të dashuruarit mbas muzikës Funk janë paksa dembela. Këto janë rezultatet e një studimi online 3 vjeçar, të kryer në universitetin Heriot-Watt në Edinburgh, studim që kërkon të nxjerrë në pah lidhjen midis karakterit të njeriut dhe shijeve të tij muzikore.
Rreth 36 000 njerëz nga vende të ndryshme, të moshave të ndryshme, kanë marrë pjesë në këtë studim. Në homepage të studimit, www.peopleintomusic.com, gjendet nje pyetësor që mund të plotësohet nga çdokush. Në të të kërkohet të vlerësosh rryma të ndryshme muzikore, por edhe sjellje të njeriut.
Profesori i psikologjisë Adrian North, udhëheqësi i studimit, është i mendimit se ky studim arrin të provojë atë që, sipas tij, ishte dyshuar prej kohësh: ekziston një lidhje e ngushtë midis karakterit të njeriut dhe shijeve të tij muzikore. Megjithë sigurinë e profesorit, pas mbushjes së pyetësorit, për mua ngelet shumë kurioz fakti se si ky pyetësor, relativisht i shkurtër, me pyetje relativisht sipërfaqësore, arrin të dalë në konkluzione për tipare të tilla si kreativiteti apo hapja ndaj eksperiencave të reja.
Pavarësisht dyshimeve, rezultatet të argëtojnë dhe çudisin. Të dashuruarit mbas muzikës Rap janë njerëz jo shumë të hapur, kurse të dashuruarit mbas muzikës Country janë njerëz shumë punëtorë. Por, çudine më të madhe e shkakton ngjashmëria e karakterit midis të dashuruarve mbas muzikës Heavy Metal dhe atyre mbas muzikës klasike: të dy palët janë kreative, shumë të kënaqur me vetëveten dhe jo shumë të hapur ndaj eksperiencave të reja.
Megjithë rrymat e ndryshme muzikore që janë përfshirë në pyetësor, në të nuk gjendet muzika popullore, apo variacione të saj si Turbo-Folku. Për konsumues të mëdhenj të kësaj rryme, siç jemi ne shqiptarët dhe Ballkani në përgjithësi, ngelet një mister domethënia e konsumimit te kesaj lloj muzike për karakterin tonë. Ndoshta duhet sygjeruar.
Sara-1
Sara-1
Anetar i respektuar
Anetar i respektuar

Numri i postimeve : 438
Age : 26
Location : ku t'du!!! :)
Registration date : 17/10/2008

Shiko profilin e anëtarit http://b2r-zerocool.albanianforum.net/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Çfarë thonë shijet tona muzikore për karakterin!!

Mesazh  GuGi prej December 27th 2008, 11:47 pm

Shum interesante kjo. Cool Cool

GuGi
Anetar i ri
Anetar i ri

Numri i postimeve : 9
Age : 27
Location : shkoder
Registration date : 14/12/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi