identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fjalor anglisht - shqip
January 3rd 2014, 12:17 am nga Denisa

» Prezantimee
January 3rd 2014, 12:12 am nga Denisa

» hentai avi download hentai avi megaupload
August 3rd 2011, 6:27 pm nga Vizitor

» Opowiadania erotyczne
August 2nd 2011, 10:23 am nga Vizitor

» областная больница гинекология
August 2nd 2011, 5:59 am nga Vizitor

» x-Hack hack you
July 31st 2011, 6:25 pm nga Vizitor

» get facebook fans and likes xm
July 30th 2011, 11:13 pm nga Vizitor

» Alle bijzondere dingen in de zaanstreek
July 30th 2011, 9:24 pm nga Vizitor

» kane_b13
January 20th 2010, 1:17 am nga kane

Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


ROBOTI QË JU NDIHMON TË NGRIHENI NGA SHTRATI DHE SERVON USHQIMIN

Shko poshtë

ROBOTI QË JU NDIHMON TË NGRIHENI NGA SHTRATI DHE SERVON USHQIMIN

Mesazh  Sara-1 prej October 19th 2008, 12:03 pm


Shkencëtarët japonezë kanë prodhuar një robot, i cili u ndihmon njerëzve të ngrihen nga shtrati si dhe ua shërben mëngjesin në shtrat. Ata pohojnë se roboti i gjatë 1 metër e 24 cm, i cili ka gishtërinj dhe duar të buta, mund të bëhet edhe më i ngjashëm me qeniet që e kanë krijuar atë.
Humanoidi japonez – i quajtur Twendy-One – ka fuqi të mjaftueshme që t’u ndihmojë njerëzve të ngrihen dhe të ulen, sikur edhe t’u shërbejë atyre ushqimin, ndërsa vihet në lëvizje me të prekur. Roboti po ashtu mund të ndihmojë edhe në matarimin e punëve shtëpiake.

Shigeki Sugano, profesor në Universitetin Waseda, në Tokio, ka deklaruar: "Në shoqërinë tonë, e cila po plaket vazhdimisht, nevojiten robotë të fuqishëm dhe të kujdesshëm. Twendy-One është roboti i parë që i plotëson këto kushte".

Roboti Twendy-One është dizajnuar për t’i ndihmuar njerëzit e moshuar në punët e shtëpisë, sikur edhe në punët e kopshtit, ndërsa pritet të dalë në shitje në vitin 2015.
Sara-1
Sara-1
Anetar i respektuar
Anetar i respektuar

Numri i postimeve : 438
Age : 26
Location : ku t'du!!! :)
Registration date : 17/10/2008

Shiko profilin e anëtarit http://b2r-zerocool.albanianforum.net/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi