identifikimi

Harrova fjalkalimin

Tema Fundit
» Fjalor anglisht - shqip
January 3rd 2014, 12:17 am nga Denisa

» Prezantimee
January 3rd 2014, 12:12 am nga Denisa

» hentai avi download hentai avi megaupload
August 3rd 2011, 6:27 pm nga Vizitor

» Opowiadania erotyczne
August 2nd 2011, 10:23 am nga Vizitor

» областная больница гинекология
August 2nd 2011, 5:59 am nga Vizitor

» x-Hack hack you
July 31st 2011, 6:25 pm nga Vizitor

» get facebook fans and likes xm
July 30th 2011, 11:13 pm nga Vizitor

» Alle bijzondere dingen in de zaanstreek
July 30th 2011, 9:24 pm nga Vizitor

» kane_b13
January 20th 2010, 1:17 am nga kane

Kërko
 
 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Kuriozitete - Trupi i njeriut

Shko poshtë

Kuriozitete - Trupi i njeriut

Mesazh  b2r prej October 17th 2008, 3:14 pm

1) Gjatesia nga kyci i dores deri tek berryli eshte e njejte me gjatesine e shputes se kembes.
2) Zemra juaj rreh 101,000 here ne dite. Gjate jetes ajo do te rrahe rreth 3 bilion here dhe do te pompoje rreth 400 miljon litra gjak.
3) Goja juaj prodhon 1 liter peshtyme ne dite.
4) Ne pergjithesi njerezit mund ta mbajne frymen per rreth nje minute. Rekordi boteror eshte 7 minuta e gjysme.
5) Ju merrni fryme rreth 23,000 here ne dite.
6) Ju flisni rreth 5,000 fjale ne dite – megjithese 80% e te folurit eshte bashkebisedim me vetveten.
7) Truri I Ajnshtajnit ishte ne nje nivel mesatar madhesie ( 1375 gram).
Ne 150 vitet e fundit mesatarja e gjatesise se njerezve ne vendet e industrializuara eshte rritur me 10 cm.
9) Nese perberja ujore e trupit tuaj do te ulej me 1% ju do te ndjenit etje.
10) Hipokrati , babai i mjekesise , sugjeroi qe nje grua mund t’i rrise linjat e kraharorit duke kenduar shpesh dhe me ze te larte.
11) Nje njeri mund te jetoje deri ne nje muaj pa ushqime ( pa buke ) , por vetem nje jave pa uje.
12) Njeriu pi rreth 75,000 litra uje gjate jetes se tij.
13) Pas nje periudhe te caktuar rritjeje, floku behet I pergjumur, qe do te thote qe eshte e ngjitur me gjendren e qimes derisa te zevendesohet me flok te ri.
14) Floku ne koke rritet ndermjet 2 dhe 6 vjet perpara se te zevendesohet. Ne rastin e qeroseve do te thote se floku i fjetur nuk eshte zevendesuar me floke te rinj.
15) Burrat humbin rreth 40 fije floku ne dite. Grate humbin rreth 70.
b2r
b2r
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 708
Age : 27
Location : midis femnave hahahaha :P :P
Registration date : 17/10/2008

Shiko profilin e anëtarit http://b2r-zerocool.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete - Trupi i njeriut

Mesazh  Sara-1 prej October 17th 2008, 6:30 pm

bounce bounce bounce sa interesante bounce bounce bounce
Sara-1
Sara-1
Anetar i respektuar
Anetar i respektuar

Numri i postimeve : 438
Age : 26
Location : ku t'du!!! :)
Registration date : 17/10/2008

Shiko profilin e anëtarit http://b2r-zerocool.albanianforum.net/

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete - Trupi i njeriut

Mesazh  b2r prej October 19th 2008, 2:11 am

Smile
b2r
b2r
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 708
Age : 27
Location : midis femnave hahahaha :P :P
Registration date : 17/10/2008

Shiko profilin e anëtarit http://b2r-zerocool.albanianforum.net

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Kuriozitete - Trupi i njeriut

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi